(068) 068-00-00
 
Корзина пуста.
Рекомендуемые
Кабіна Konfort80
2,604,00 €

Пропорційність і ритм

Виразні або гармонійні пропорції можуть мати як статуя, архітектурна споруда, книжкова обкладинка, так і об'єкт дизайну. Пропорції - одна із складових виразності об'єкта, вони позначають його характер. Тому пропорціювання, тобто зведення усіх частин і деталей цілого в певний пропорційний лад, є засобом гармонізації. Особливо велика роль пропорцій в архітектурі. Осягненням найкращих відношень величин, математичним аналізом уже існуючих пам'ятників, пошуками «ключа» до їх досконалості займались такі дослідники, як римський архітектор Вітрувій, художники Відродження Леонардо да Вінчі, Альберті, Дюрер і пізніші - Жолтовський, Хімбідж, Кор-бюзьє та багато інших. Було доведено, що є багато різних математичних співвідношень, які було покладено в основу пропорцій найчудовіших пам'ятників . У предметному світі пропорції набирають важливого значення, коли людина може їх реально сприйняти, коли, спостерігаючи предмет, вона справді співвідносить якісь величини. Ми відчуваємо пропорції шафи або холодильника, порівнюючи їх висоту і ширину, величину емблеми і дверцят. Ми відчуваємо величину всього предмета щодо середовища, в якому він міститься, наприклад висоту світильника до висоти стіни.

У дизайні пропорції складаються звичайно в результаті коректування уже визначеної основи. Ця основа обумовлена призначенням предмета, технологією його виготовлення та ін. Наведемо конкретний приклад. Ми вважаємо незадовільними пропорції кухонної шафи, продиктовані цілою низкою практичних міркувань. Щоб зорово змінити ці пропорції, ми розчленовуємо площину на дві неоднакові частини і підкреслюємо

' До найбільш незаперечних належить так званий золотий переріз. Якщо вибудувати ряд золотого перерізу, то співвідношення одного відрізка до іншого матиме сталу величину. Коли взяти відрізок за одиницю і поділити його в золотому перерізі, то більший відрізок дорівнюватиме 0,618, а менший - 0,382; цю операцію (поділ меншого відрізка у тому ж співвідношенні) можна повторювати, дістаючи при цьому ряд золотого перерізу.

Зоровому коректуванню пропорцій найкраще піддаються екрани, пульти й інші двомірні елементи, хоч були спроби пропорціювати навіть легковий автомобіль.

Дуже близькі до поняття пропорцій і ритмічні відношення. Ритм - це внутрішня закономірність чергування певної кількості елементів. Поняття ритму у нас пов'язане передусім з поезією, музикою, танком. «У повільному ритмі», «ритмічні рухи» - ці словосполучення нам здаються зрозумілими, хоч пояснити це не зовсім легко. Сприймаючи і порівнюючи повторення й інтервали, ми вловлюємо їх закономірний зв'язок і дістаємо при цьому естетичне задоволення.

Ритм в архітектурі буває очевидним, зримим: чергування на фасаді будинку, наприклад, балконів, простінків, колон може створювати добре прочитуваний ритмічний ряд.

Ритм у дизайнерських творах може мати різну підоснову. На поверхні предмета в заданому ритмі можуть бути розташовані деталі (тумблери або кнопки на пульті, ілюмінатори, інформаційні щити).

Проблема ритму ще виразніше виступає у вирішенні просторового середовища. Ритмічна розстановка меблів або обладнання в інтер'єрі формує його простір і дуже впливає на художній образ. Але тут не слід забувати, що чергування предметів і відповідні інтервали в своїй основі функціональні і на практиці їх розміри можуть бути тільки злегка коректовані.

Ритм стосується не тільки співвідношення величин або колірних плям, а й напрямів. Якщо в композиції панують вертикалі і горизонталі то вони створюють відповідний ритм напрямів. Якщо до цього додати спрямовану під кутом деталь або лінію, то цим привноситься уже чужорідний мотив, який не входить у загальний, що вже визначився, ритм.

При повторюванні одних і тих самих величин створюється так званий метричний ряд. І тут, хоч співвідношень по суті немає, може народитися своя виразність. Просте повторювання з різних причин знаходило дуже широке застосування в архітектурі: і в грецьких храмах, і в римських амфітеатрах з їх повторюванням рядів арок.

Сучасне фабричне виробництво за своєю суттю пов'язане з повторюваннями, як і архітектура, яка значною мірою також стала продуктом промислового потокового виробництва.

Саме по собі повторювання однакових елементів може бути виразним, як виразні опори моста або ряди машин у цеху.

Дата: Суббота, 21 Ноября 2020
Просмотров: 14356Партнери
Рассылка
E-Mail:
Новости
16.02.2010
Новинка в магазині!!! Радіатори REGULUS
Мідно-алюмінієві радіатори "REGULUS-system" - це радіатори конвективного типу, призначені для установки, як системах центрального опалювання, так і в приватних котеджах, обладнаних ...
23.01.2010
Насолодитеся обігрівачами і полотенцесушителями Brem.
BREM Новинка у нашому магазині! Насолодитеся обігрівачами і полотенцесушителями Brem. Сьогодні вони в найкрасивіших будинках! Вибрані архітекторами, дизайнерами, обрані людьми які знають толк в ...

Інфо про групу

Группа: Гість
FAQ
29.01.2010
Гідромасаж сприяє поліпшенню кровообігу, стимулює циркуляцію лімфи.
29.01.2010
Хромотерапія - це безконтактний метод лікування світлом і кольором. Він ...
KOMFORT - сантехніка для вас! © 2009-2021